“PHP” Scriptler Nasıl KURULUR ?

 

#  Bazı hazır web uygulamaları ve içerik yönetimlerinin dışında, manuel şekilde yazılmış Php tabanlı scriptlerin kurulumunda ilk dikkat edilecek yer “config.php, settings.php, function.php ,ayar.php ” ve benzeri şekilde yapılandırma gereksinimi uyandıran sayfa isimleridir.

#  Genelde düzenlenecek  sayfa “inc” – “includes” klasörünün içerisinde yer alırlar.

#  Düzenlenecek sayfada genelde bu tür satırlar yer alır,

@mysql_connect(“localhost”,”kullanıcı_adı”,”şifre” );

@mysql_select_db(“db_ismi”);

<<———-YADA———->>

$dbhost =”localhost”;
$dbname =”db_ismi”;
$dbuser =”kullanıcı_adı”;
$dbpass =”şifreniz”;

 

#  Şeklinde  yer almaktadır. Buradaki mantık dan da anladığımız gibi hostumuz da oluşturacağımız Database , Mysql kullanıcı bilgileri istenilmektedir.

Örneğin “scriptcin” isimli Database oluşturup, “yeni” isimli kullanıcı hesabı açarak, şifresini “12345” yapalım.
dolayısıyla config pozisyonumuz şu şekilde olmalıdır,

$dbhost =”localhost”;   <——-  Burdaki “localhost” (genelde) standarttır.
$dbname =”scriptcin”;
$dbuser =”yeni”;
$dbpass =”12345”;

#  Database bilgilerimizi düzgün bir şekilde girdikten sonra SQL klasöründeki ornek.sql veritabanı “PhpMyAdmin” yardımı ile içe aktar diyoruz.

#  Buraya kadar ki işlemlerinizi doğru şekilde yaptıysanız siteniz aktif olacak ve düzgün bir şekilde çalışacaktır, Aynı zamanda dosyalara yazma izni ( CHMODE 777 ) vermek gibi işlemler script açıklamasında yer almaktadır. Bunu için Filezilla gönderdiğimiz dosyaya sağ tıklayıp “Dosya izinleri.” 777 yapıyoruz.

Bu işlem hangi klasörlere yapılacaksa Script Açıklamasında Yer Alıyor.

 

“PHP” Hazır İçerik Nasıl KURULUMU ?

 

#  Bu tür kurulumda öncelikle aynı şekil DB oluşturmamız gerecektir, Kullanıcı bilgileri girdikten  sonra elimizdeki dosyaları FTP sunucumuza gönderiyorsunuz.

#   Yükleme işlemi bittiğinde “siteadi.com/install” , “siteadi.com/install.php” “siteadi.com/setup” tarzında kuruluma geçebiliriz. DB bilgileri yazarak kurulumu kolayca tamamlanır.